Siirry suoraan sisältöön

VI Akkuasetuswebinaari: Ajankohtaiskatsaus akkujen ja paristojen kestävyys-, turvallisuus-, merkintä- ja tietovaatimuksiin 14.11.2025 klo 9-10.30

Kaikille avoin ja maksuton webinaarisarja avaa viime elokuussa voimaan tullutta EU:n akkuasetusta. Tällä kertaa aiheena on akkujen ja paristojen kestävyys-, turvallisuus-, merkintä- ja tietovaatimukset.

Tervetuloa EU:n akkuasetusaiheisen webinaarisarjamme jatkotilaisuuteen, jossa pureudumme akkuasetuksen mukaisiin kestävyys-, turvallisuus-, merkintä- ja tietovaatimuksiin. Tilaisuudessa Tukesin asiantuntijat tarjoavat ajankohtaiskatsauksen akkujen tuote- ja tuoteturvallisuusvaatimuksiin sekä eri toimijoiden vastuisiin.

Webinaari on suunnattu erityisesti paristojen ja akkujen valmistajille, maahantuojille ja jakelijoille. Esityksissä huomioidaan myös ilmoittautumisen yhteydessä esiin nousseita kysymyksiä ja toiveita – kerro siis, mikä sinua uusissa vaatimuksissa erityisesti askarruttaa.

Kenelle: Webinaari on kaikille avoin ja maksuton.
Milloin: 14.11. klo 9–10.30
Järjestäjät: Paristo- ja akkutuottajayhteisöt Akkukierrätys Pb Oy ja Recser Oy
Missä: Microsoft Teams -alustalla.

Ohjelma 

  • Tervetuloa | toimitusjohtaja Liisa-Marie Stenbäck, Recser Oy 
  • Kertaus akkuasetukseen | Tiia Salamäki, johtava asiantuntija (kemikaalit, kemikaalituotteet), Tukes
  • Akkujen tuoteturvallisuus | Seppo Niemi, johtava asiantuntija (sähkötuotteet), Tukes
  • Akkuvahingot korvaushakemuksissa | Antti Määttänen, johtaja (korvaukset), LähiTapiola Pirkanmaa
  • Yhteenveto ja päätössanat | toimitusjohtaja Johanna Alakerttula, Akkukierrätys Pb Oy 

Ilmoittaudu mukaan tästä.

#akkuasetuswebinaari